Stage Times And Site Map Revealed For Electric Picnic

Stage Times And Site Map Revealed For Electric Picnic
Laura Bracken
Laura Bracken

28 Aug 2017

One of the biggest weekends in the Irish festival calendar is just 4 sleeps away.

Organisers of Electric Picnic 2017 have announced the stage times, breakdown for the festival. 

They've also revealed the site map. 

 

One week to go until we're home! #EP2017 Click the link in our biog for a larger version of the map.

A post shared by Electric Picnic (@epfestival) on


Main Stage 

Friday

10.30-12.00 The xx
9.00-10.00 London Grammar
7.30-8.30 The Divine Comedy
6.15-7.00 Hudson Taylor
5.00-5.45 Little Hours

Saturday

12.30-1.45 Pete Tong
10.15-11.45 A Tribe Called Quest
8.45-9.45 Phoenix
7.15-8.15 Run The Jewels
5.45-6.45 Madness
4.45-5.15 Giggs
3.00-4.00 The Strypes
1.45-2.30 Keywest

Sunday

10.45-12.00 Duran Duran
9.00-10.00 Elbow
7.15-8.15 Chaka Khan
5.45-6.45 The Pretenders
4.15-5.15 Rag N’ Bone Man
2.30-3.30 The Skatalites
1.00-2.00 Dublin Gospel Choir

Rankin's Wood 

Friday

9.00 DJ Jenny Greene with RTÉ Concert Orchestra
8.00-8.45 DJ Mo K with RTÉ Concert Orchestra

Saturday

11.00-12.00 Le Galaxie
9.30-10.30 Floating Points
8.00-9.00 All Tvvins
6.30-7.15 Rusangano Family
5.15-6.00 The Riptide Movement
4.00-4.45 Otherkin
2.45-3.30 Bad Bones
1.45-2.15 Jafaris

Sunday

11.00-12.00 Kiasmos
9.30-10.30 Tale Of Us
8.00-9.00 Mano Le Tough
6.30-7.30 Hannah Wants
5.15-6.00 Krept and Konan
4.00-4.45 Section Boyz
2.45-3.15 Fangclub
1.30-2.00 Pale Rivers

Body and Soul 

Friday

02:45-03:30 New Jackson
01.30-02.15 Lowly
00.00-01.00 HMLTD
22.30-23.30 Ships
21.15-22.00 Shookrah
20.00-20.45 Mythill Grim
19.00-19.35 New Valley Wolves
18.00-18.30 Telephone Explosions
17.00-17.30 Bob Skeleton

Saturday

03.00-03.45 Le Boom
02.00-02.45 Sweat
00.30-01.30 Public Service Broadcasting
23.15-00.00 Soulé
22.00-22.45 Everything Shook
20.45-21.30 Elaine Mai
19.30-20.15 Frankenstein Bolts
18.15-19.00 Youth Mass
17.00-17.45 Laurie Shaw
16.00-16.30 Oh Joy
14.45-15.30 Bennett Bay
13.45-14.15 Field Trip
13.00-13.30 The Innocent Bystander
12.00-12.30 Inishowen Gospel Choir

Sunday

01.00-03.45 This Ain’t No Disco with Donal Dineen
00:10-00:45 BARQ
23:00-23.40 TooFools
21.45-22.30 IDER
20.30-21:15 Moses Sumney
19:15-20:00 Aldous Harding
18:00-18.45 Nick Hakim
16.50-17.30 Klark Cant
16:00-16.30 David Keenan
15:00- 15.30 LAOISE
14:00-14.30 Matthew Noone
13:00- 13.30 Clandestinos
12.30-13.00 Coda

Other Voices 

Friday

23.25 Saint Sister
22.10 New Jackson
21.00 Soule
19.50 Supersilly
18.40 Talos
17.30 Charlie Cunningham
16.00 Booka Brass Band

Saturday

22.20 Special Guest
20.50 Jack O’Rourke with Hattie Webb
19.40 Tom Adams
18.30 Stephen James Smith
17.20 Jafaris
16.10 Bitch Falcon
15.00 Katie Laffan
14.00 Slow Riot

Sunday

21.30 Wyvern Lingo
20.20 Pixx
19.10 Odetta Hartman
18.00 Loah
17.00 Special Guest
15.50 Jealous of the birds
14.50 Ailbhe Reddy
13.50 Pillow Queens

Related